Menu Zamknij

WHAT IS FITNESS AND WHO IS FIT?? CZYLI FITNESS wg. CROSSFIT

01494784

Najczęstrzym pytaniem jakie słyszę od ludzi którzy do CrossFit podchodzą sceptycznie jest „po co to robisz? Po co ja mam to robić?” Otóż dla mnie odpowiedź na to pytanie jest oczywista – by być Fit…i teraz pojawia się pytanie kto jest Fit?Co to jest Fitness?Która z definicji jest prawidłowa i która wyczerpuje w pełni odpowiedź na to pytanie.

 

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym który ze sportowców zasługuje na miano najbardziej wysportowanego człowieka na ziemi?Każdy z was ma pewnie swojego faworyta. Magazyn Outside ukoronował mianem „the fittest man on earth” Marka Allena. Załóżmy więc, że ten sześciokrotny zwycięzca Triathlonu IronMan jest najbardziej wysportowanym człowiekiem na ziemi…to jaki tytuł powinniśmy przyznać zwycięzcom decathlonu takim jak Simon Poelman?!?On również posiada niesamowitą wytrzymałość a „zjada” p. Allena w jakim kolwiek zestawieniu które wymaga siły, mocy, szybkości czy koordynacji…

Być może definicja Fitness nie obejmuje takich cech motorycznych jak siła, szybkość, moc i koordynacja..?To byłoby chyba dość niedorzeczne.

 

Crossfit’s Fitness

Nie znajdując wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie dyrektorzy Crossfit postanowili stworzyć własną definicję Fitness, której standardy wyjdą daleko poza cechy motoryczne jednej dyscypliny sportowej.

Crossfit wyodrębnił trzy różne standardy, modele oceny, które definiują Fitness. Pierwszy opiera się na dziesięciu generalnych cechach fizycznych powszechnie uznawanych i rozpoznanych przez fizjologów. Drugi opiera się na zdolności do wykonywania jak najszerszej gamy ruchów w jak największej ilości ćwiczeń. Trzeci bazuje na ludzkim systemie energetycznym.

Każdy z tych standardów ma ogromne znaczenie dla koncepcji Crossfit, każdy jest odrębnym narzędziem w ocenie ogólnej sprawności sportowców.

Za nim jednak przejdziemy do omawiania o co w każdej z nich chodzi, warto dodać iż nie jest to tylko naukowa paplanina ale sprawdzona, przetestowana i potwierdzona metoda przez sportowców, żołnierzy, policjantów czy innych ludzi których praca wymaga wysokiej sprawności fizycznej.

Pierwszy standard Crossfit

 Wyróżniamy 10 cech motorycznych:

1. Wytrzymałość sercowo-naczyniowa i oddechowa czyli zdolność organizmu do gromadzenia, przetwarzania i dostarczania tlenu do komórek organizmu.

2. Wytrzymałość siłowa – zdolność organizmu do przetwarzania, dostarczania, magazynowania i korzystania z energii.

3. Siła – zdolność mięśni do korzystania z mocy.

4. Elastyczność/gibkość – zdolność do maksymalnego zakresu ruchu w obrębie danego stawu.

5. Moc – zdolność mięśni do korzystania z maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie.

6. Prędkość/szybkość – zdolność do skracania czasu wykonywania określonego ruchu.

7. Koordynacja – zdolność do łączenia kilku różnych wzorców ruchowych w jeden.

8. Sprawność/zwinność – zdolność do skracania czasu przejścia z jednego wzorca ruchowego do innego.

9. Dokładność – zdolność do kontrolowania ruchu w określonym kierunku i na określonej intensywności.

10. Równowaga – zdolność do określania, kontrolowania środka ciężkości ciała w przestrzeni.

 

I tu CF mówi że jesteś tak Fit jak wytrenowaną masz każdą z tych cech.

Praca nad pierwszymi czterema cechami wymaga ciągłego treningu, który wywołuje zmiany organiczne w naszym ciele.

Praca nad ostatnimi czterema wymaga praktyki, doświadczenia – tu potrzebne są zmiany w naszym systemie nerwowym.

Praca nad Mocą i Szybkością wymaga i treningu i praktyki…

 

Drugi standard Crossfit

Istotą tego modelu jest uświadomienie, że stan Ftiness to stan wytrenowania sportowca, w którym jest on wstanie wykonać na wysokim poziomie każde zadanie ruchowe jakie znamy lub którego nieznamy a spotka go w życiu.

Wyobraźcie sobie że zamykamy grupę sportowców, mistrzów swoich dyscyplin i naszego mistrza CF w jednym pomieszczeniu na 30 dni. Codziennie hopper (maszyna losująca) załadowany niezliczoną ilością zadań ruchowych oraz możliwością wykonywania ich w przeróżnych nawet nieznanych nam formach (seriach, powtórzeniach, stacjach itp.) losuje codziennie zadanie sportowe do wykonania…dla przykładu hopper wylosował sprint 100m, 30 rwań 60kg, 50 podciągnięć, 10 muscle upów, 400m biegu, rzut 10-cioma piłkami lekarskimi w dal. Taki typ padł pierwszego dnia…kto wygrał???I kto okaże sie zwycięzcą po miesiącu…chyba już rozumiecie do czego dążę…

Taki sposób patrzenia na stan wytrenowania jaki chcemy osiągnąć zmusza nas do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Koniec z treningami na określonych maszynach, ustalonych seriach i powtórzeniach na stałych ciężarach. Koniec z bieganiem/pływaniem/jazdą na rowerze zawsze na ustalonych odległościach. Koniec z rutyną! Życie stawia przed nami ciągle nieprzewidziane zadania. Trenuj w szerokim zakresie, nie pozwól aby trening był rutynowy, ciągle go zmieniaj!

 

Trzeci standard Crossfit

 Istnieją trzy systemy energetyczne zapewniające ludzkiemu organizmowi możliwość do pracy.

W zależności od intensywności wykonywanej pracy wyróżniamy:

ATP –              dominuje przy pracy wykorzystującej moc maksymalną (praca poniżej 10 sek.)

GLIKOGEN-    dominuje przy pracy wykorzystującej średnią moc (praca do kilku minut)

O2-                 dominuje przy pracy wykorzystującej moc na niskim poziomie (powyżej kilku minut)

 

 

Fitness, który promuje, rozwija Crossfit wymaga wytrenowania w każdym z tych trzech systemów. Zrównoważenie efektów takiej pracy determinuje jak trening „cardio” wygląda w Crossfit. Faworyzowanie treningu z dominancją tylko jednego z tych systemów jest jednym z największych błędów w treningu Fitness.

Wszystkie trzy standardy powinny być dla nas motywacją do treningu jak najbardziej ogólnorozwojowego. Na tym poziomie staje się jasne iż Fitness wg Crossfit jest szerokopojętym zjawiskiem. Naszą specjalizacją jest to, że się nie specjalizujemy. Sztuki walki, sztuka przetrwania, wiele sportów i przedewszystkim życie pokazuje nam, że tak widziana definicja Fitness jest najbardziej odpowiednia. Jednocześnie uświadamia nas jak słabo wypadają w tych dyscyplinach i trudach codzienności „specjaliści”.

 

„Sickness”, „Welness”, „Fitness”

Na koniec chciałbym przedstawic wam jak Crossfit widzi i łączy stan naszego wytrenowania ze stanem naszego zdrowia.

 

 

Crossfit zauważył, że stan zdrowia można mierzyć tymi samymi czynnikami (ciśnienie krwi, zawartość tłuszczu, grubość, gęstość tkanki kostnej, zawartość triglicerydów, zły i dobry cholesterol, elastyczność/gibkość, masa mięśniowa itp.) co stan wytrenowania i można je zaznaczyć punktem na wykresie który widać powyżej.

Dla przykładu ciśnienie krwi 160/95 to stan patologiczny (sickness), 120/70 to stan normalny, zdrowy (wellness), 105/55 to stan odnotowywany u sportowców (fitness). Idąc dalej tkanka tłuszczowa na poziomie 40% to stan „Sickness”, 20% to stan normalny a 10% to stan Fitness. Możemy każdy z tych czynników zmierzyć na tej samej zasadzie i zaszeregować do naszego wykresu. Jak widzicie jest wiele zależności między stanem zdrowia a poziomem wytrenowania.

Poprawne dążenie do stanu Fitness prowadzi nas do stanu zdrowia który uodporni nas od starzenia się oraz przed chorobami. Fitness jest i powinien być marką znakomitego stanu zdrowia („super wellness”). Program Fitness który nie poprawia naszego stanu zdrowia nie jest CrossFit!

Niech każdy z was odnajdzie się ze swoim stanem zdrowia i wytrenowania na wykresie…wielu z nas, naszych znajomych lub członków rodziny jest gdzieś pomiędzy sickness a wellness, bliżej lub dalej. Miejcie na uwadze to, że przyjdzie w naszym życiu taki czas kiedy nasz organizm zacznie mieć tendencję spadkową we wszystkich cechach motorycznych jak i zdrowotnych, które prowadzi nas nieuchronnie z wiekiem do naszego końca. Pomyślcie teraz gdzie chcielibyście być na tym wykresie, kiedy to się stanie…

 

Podsumowując..

Trenując gimnastykę, podnoszenie ciężarów, sprinty i biegi, osiągając w nich wyniki początkujących atlletów będziesz bardziej FIT niż mistrzowie świata trenujący tylko jędną z tych dyscyplin.

 

źródło: CrossFit Guide

 

Artur Zarzecki

– CrossFit Trainer Level 1

– CrossFit Trainer Level 2

– CrossFit Gymnastics Trainer

– CrossFit Weightlifting Trainer

– CrossFit Weightlifting Semminar Staff

Posted in Aktualności, Uncategorized